איך לשחק שש-בש ולהצליח בעסקים

יש רבים אשר מנסים להשוות עסקים דווקא למשחק המלכים- שחמט. השחמט הינו משחק הנחשב יוקרתי ומי שמשחק שחמט, תמיד נחשב חכם היודע לחזות כמה מהלכים קדימה. בעולם יש שחקני שחמט מפורסמים, יש תחרויות עולמיות, יש אלוף עולם ויש אפילו מדענים שמתמחים בפיתוח מחשבי-על למשחק שחמט. חלק מההילה שנקשרה למשחק השחמט מונעת מרבים להתקרב אליו מפחד הכישלון

Backgammon-10

.

אבל האם עולם העסקים באמת דומה לשחמט?
האם מתמודדים רק עם שחקן אחד ועם סיטואציה אחת של הסביבה העסקית?
האם יש מספר מוגדר (ואמנם גדול מאד) של מהלכים שניתן לבצע?
האם עסקים דורשים גם קצת מזל?
האם עולם העסקים הוא כזה יוקרתי שאין בו מקום לבעלי עסקים קטנים כמו מכולת, פיצוחיה, חנות בגדים, מספרה וכדומה?

כמו שודאי כבר הבנתם איננו מסכימים עם גישה זו. בעולם העסקים יש מקום לעסקים קטנים בדיוק כמו שיש מקום לעסקים גדולים ותאמינו לנו שראינו כבר עסקים קטנים המצליחים ומנהלים עסק לתפארת בלי לדעת שחמט. אבל מסתבר שרבים וטובים מאותם בעלי עסקים קטנים יודעים לשחק שש-בש שהוא משחק עממי ופופולארי יותר, והם גם טובים בזה.

מעולם לא חשבתי כי עסקים דומים לשש-בש. כאשר שיחקתי שש-בש עם חברים זה היה תמיד בשביל הכיף וללא מחשבה מיוחד – כיף לשם כיף. בשנת 2000 התקיימה אליפות שש-בש בקאונטרי-קלאב ברעננה והחלטתי שאני מצטרף וחייב לנצח. תוך כדי האליפות והריכוז פיתחתי תיאוריה שמציבה למעשה את השש-בש כמשחק אסטרטגי ולא משחק שמתבסס על המזל בלבד. תוך שימוש בתיאוריה זו ניצחתי ברוב המשחקים וכמובן זכיתי באליפות הקאונטרי-קלאב לשנת 2000.
אחרי הניצחון, כאשר שיתפתי אנשים נוספים בתיאורית השש-בש, התגובות שקיבלתי וחשיבה נוספת הגעתי למסקנה כי השש-בש דומה מאד לניהול עסקים.

אז בואו ונראה מהם הכללים של השש-בש ואיך תוכלו לנצח בעולם השש-בש ובעולם העסקים.

בשש-בש יש מולנו מתמודד אחד כמו בשחמט אולם כאן מצטרפת זריקת הקוביות המדמה את השינויים בסביבה העסקית.
בשש-בש יש לנו מטרה מוגדרת אליה אנחנו שואפים להגיע, והיא הוצאת כל הכלים שלנו מהלוח דרך ההגעה לביתנו שלנו. גם על מנת להצליח בעסקים יש להגדיר את המטרות אליהן אנחנו שואפים, על מנת שנוכל להתוות את הדרך ולבחון את מידת ההצלחה.
הכלים בשש-בש מדמים את הסביבה עליה אנחנו שולטים: העובדים, המנהלים, הבעלים, המוצרים והשירותים. אנו יכולים להניע את הכלים כרצוננו, בהתאם לזריקת הקוביות, או בהתאם לשינויים בסביבה העסקית. אנחנו לא יכולים לעשות את כל מה שאנחנו רק רוצים, אולם יש לנו שליטה טובה במהלכים, כאשר הקוביות מרשות זאת.

להנעת כלי על הלוח יכולות להיות כמה מטרות:

  • הכאת היריב – ניצחון על מתחרים
  • התקדמות לקראת המטרה – הצלחה בעסקים
  • בניית מערך הגנה – התמודדות בפני מתחרים
  • הכנה לפעולה הבאה – תכנן כמה מהלכים קדימה

בכל הנעת כלי על הלוח קיימת האפשרות להגדיל או להקטין את הסיכון אליו נחשפים, אבל בצד זה נוצרת גם האפשרות להגדיל או להקטין את הסיכוי להזדמנות במהלך הבא.
לשחקני השש-בש ידועים המונחים “משחק פתוח” ו”משחק סגור”.

שחקן המשחק משחק פתוח הוא שחקן הלוקח על עצמו סיכונים שכן הוא לא יוצר בתים, והכלים שלו חשופים לאכילה על ידי היריב. הסיכוי שהכלים שלו ייאכלו גדול יותר, אולם גדל גם הסיכוי שבמהלך הבא תהיה לו הזדמנות למהלכים טובים יותר על ידי הכאת היריב או על ידי יצירת עמדות הגנה טובות יותר.
שחקן המשחק משחק סגור נוטה לשמור על בתים סגורים, עושה מהלכים זהירים מאד ולא מסתכן וכמובן שכך גם מקטין את הסיכוי שבמהלך הבא תהיה לו הזדמנות למהלכים טובים. שחקני השש-בש המנוסים כבר יודעים כי שחקנים המשחקים משחק כזה יכולים לנצח בחלק מן המשחקים “במזל” אבל לרוב הם מפסידים.

יש לי מזל בקוביות.

באותו משחק אליפות, שמעתי מסביבי כל הזמן אנשים אומרים שיש לי “מזל בקוביות”. האם באמת יש לי מזל בקוביות או קרה כאן משהו אחר. בכל צעד שעשיתי בחנתי את האפשרויות הקיימות, אבל גם בחנתי איזה אפשרויות יכול לפתוח בפניי בעתיד הצעד שאעשה. התוצאה היא שהעליתי את הסיכוי שבפעם הבאה שאזרוק את הקוביות אקבל צירוף כזה שיתאים לי לאיזשהו מהלך מהאפשרויות הפתוחות בפניי.

גם בעסקים זה כך. בחן היום את האפשרויות העומדות בפנייך והאם המהלכים שאתה עושה מגדילים את מספר ההזדמנויות שעומדות בפניך ומגדילים את הסיכוי שלך להצלחה בהמשך.

אז מה היה לנו:

  • הצב לך מטרות על מנת שתוכל להגדיר את הדרך ותוכל למדוד את ההצלחה
  • הפעל את הכלים העומדים לרשותך ואת הסביבה בצורה הטובה ביותר
  • בחן את האיומים והמתחרים העומדים בפניך ואת האפשרויות הקיימות
  • קח סיכונים מחושבים על מנת לפתוח הזדמנויות להצלחה בעתיד
  • וכאשר אתם מגיעים למטרה תצעקו- ניצחתי!!!

ראינו שהשש-בש למרות שהוא משחק עממי הוא דומה מאד להתנהגות עולם העסקים. בשש-בש כמו בעסקים יש לפעול בסביבה דינאמית והמשתנה על מנת להגדיל את הסיכויים שבצעד הבא יהיו לנו הזדמנויות רבות יותר וטובות יותר, תוך כדי התחשבות באיומים העומדים מולנו.

אז שיהיה בהצלחה גם בשש-בש וגם בעסקים.

הערה: קיבלנו תגובות משחקני שח שלמעשה משחק השח הוא משחק לכל אחד ולא כמו שמתואר במאמר זה. האמת היא שזה נכון וכל אחד יכול לשחק שח, אבל התפיסה שיש בישראל ובעולם לגבי משחק השחמט היא שזה משחק לאליטות ולאנשים חכמים ולא לכל אחד. התפיסה הזו היא לא נכונה אבל מאד מקובלת.

המסר שלנו במאמר הוא שבשביל לעשות עסקים לא צריך להיות גאון שחמט (לפי התפיסה) אלא כל אחד יכול לעשות עסקים בתנאי שיעשה את הדברים הנכונים ובשביל לעשות עסקים לא צריך להיות גאון או בעל השכלה ומלומד או עשיר.

(C) כל הזכויות שמורות לעסקים פלוס – אין להעתיק את המאמר או חלק ממנו ללא אישור בכתב של המחבר

Saturday Afternoon Backgammon (Alex Proimos) / CC BY 2.0

 

Check Also

אקוויטי האקינג

מה זה אקוויטי האקינג ולמה כל בעל עסק צריך

האם נכסים זה משהו שהייתם רוצים שיהיה לכם? האם בעלות על נכסים יכולה לקדם את …

תוכנית עסקית להקמת עסק חדש

איך בונים תכנית עסקית

תכנית עסקית היא הבסיס למחשבה על התהליך להקמת העסק. התכנית צריכה להקיף את כל המרכיבים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן