איך מתמודדים עם פרדיגמות בעסק

מה זה פרדיגמה בעסק ?

לא נוכל לפתור בעיות בלי לשנות את הפרדיגמה
Image from Bing Images

פרדיגמה היא הנחת יסוד, תבנית התנהגותית, דפוסי פעולה או דרכי מחשבה. כלומר פרדיגמה היא משהוא שאנו רגילים לעשות באוטומט שלנו. אנחנו כבני אדם מעדיפים דברים באוטומט שלנו כי זה נוח, כי זה פשוט לנו וזה עושה לנו סדר בראש.
בואו ניקח לדוגמא את פרדיגמת הנהג. כאשר למדנו לנהוג זה היה לנו מאוד מסובך. היינו צריכים להסתכל במראה הקדמית, מראות הצד, להחליף הילוכים (כן, אפילו היום יש מכוניות עם הילוכים ידניים) , להסתכל לצדדים, לבחון רכבים שמסביבנו או ילדים שקופצים לכביש. כל זה יצר לנו מתח גדול בשעת הנהיגה.
לאחר מספר חודשים של נהיגה, פתאום ראיתם שמי בכלל חושב על הפעולות האלו. הכל נעשה באוטומט שלנו ומשאיר לנו את המחשבות לדברים אחרים. זאת היא פרדיגמת הנהג. הפרדיגמה הזאת עוזרת לנו אולם לעיתים, כאשר יש הפתעות שאנחנו בכלל לא מכירים היא יכולה להגביל אותנו ולגרום לתאונה.
ההתנהגות בעסק הרבה פעמים נהפכת לאוטומט כמו נהיגה. אם הפרדיגמה עוזרת לנו להתקדם בעסק אז כדאי מאוד לשמר אותה.
הבעיה מתחילה כאשר הפרדיגמה תוקעת אותנו בעסק ולא נותנת לעסק שלנו להתקדם.

איך מזהים פרדיגמה בעסק?

לפעמים זה מאוד קל  אבל לפעמים בלתי אפשרי לזהות לבד וצריך להיעזר בבעלי מקצוע. כאשר אי אפשר לזהות לבד לפעמים זה גם בגלל שאנחנו יותר מדי מעורבים ורק מישהו חיצוני יכול לראות מה שאנחנו לא מסוגלים להבחין בו.
כאשר בעל עסק אומר “אני לא יודע למכור” או “אני כל הזמן דוחה דברים לרגע האחרון”, זה ברור שיש כאן תבנית התנהגותית שצריך לשבור.
הנרי פורד אמר “אם אתה אומר שאתה יכול או שאתה לא יכול בשני המקרים אתה צודק”.  זה נכון מכיוון שהפרדיגמה משפיעה על תפיסת המציאות של האדם על עצמו ועל התנהלות העסק שלו. בעל העסק בטוח כי העסק שלו “זה משהוא אחר – זה לא כמו כל העסקים” או “אצלי זה אחרת” זו תפיסת העולם שלו שלא בהכרח היא תפיסת עולם נכונה ואמיתית.

איך אפשר לשנות פרדיגמה?

לא פשוט, אבל בהחלט אפשרי.
קחו אוויר! כדי לשנות פרדיגמה שאנו סוחבים איתנו הרבה שנים וחושבים שזה ניסיון החיים שלנו , צריך להיות מודעים לפרדיגמה, צריכים סבלנות והתמדה.

שלבים לשינוי פרדיגמה

שלב ראשון- להיות פתוחים ולראות את המציאות בעיניים אובייקטיביות.
להבין שתפיסת העולם שלנו את המציאות היא תפיסה סובייקטיבית. אנו צריכים להיות פתוחים ולראות את המציאות בעיניים אוביקטיביות . תהליך זה צורך עבודה עצמית או עם חבר או עם בעל מקצוע שיכול להוביל להבנה אמיתית.
לדוגמה:  פרדיגמה “אני לא יודע למכור”  – כילד כל הזמן מכרת את עצמך, אם אתה נשוי מכרת את עצמך לבן הזוג שלך, אם אתה רוצה ללכת למסעדה ואשתך לסרט – זו מכירה. אז אתם כנראה כן יודעים למכור ועושים את זה טוב, אז מה עוצר אתכם?
שלב שני- להטיל ספק
היכולת שלנו להטיל ספק בכל מקרה ואירוע תאפשר לנו לבחון את הדברים באמת. האם זה באמת חייב להיות כך? זו השאלה שאנו צריכים לענות עליה לעצמנו.
לדוגמה: פרדיגמה “אני לא יודע למכור” –האם אני באמת לא יודע למכור? מה משרת את הפחד שלי שם?
שלב שלישי- לא לפחד להתעמת עם הפרדיגמה
בדוגמה שלנו, על מכירות, הבנו שיש לנו פחד ממכירות, הטלנו ספק בפחד זה וכעת הגיע הזמן להתעמת איתו. בואו נדבר על הפחד. בואו וננתח ממה אתם פוחדים וכו’.
שלב רביעי- להחליף את תבנית ההתנהגות שלנו
הבנו כי הפרדיגמה תוקעת אותנו ולא מקדמת אותנו לא בחיים ולא בעסק. בשלב הזה בואו נשנה את דפוס ההתנהגות שלנו להתנהגות מקדמת. אולי אתם יכולים ללכת לקורס מכירות וללמוד איך למכור.

איך אפשר לשנות את תבנית ההתנהגות שלנו?

לכולנו יש הרגלים של שנים. כדי לשנות הרגל , שאתם מבינים שהוא כבר לא משרת אתכם יותר צריכים להחליפו בהרגל חדש , בפרדיגמה טובה.

איך מחליפים פרדיגמה ישנה בהרגלים טובים

שלב ראשון- לפתוח פתח לשינוי קטן
בהתחלה אתם לא יכולים לבחור פרדיגמה שמשנה את כיוון המחשבה שלכם לחלוטין כי זה לא יעבוד.המוח שלנו חכם ולא יסכים. לכן, נחזור לדוגמה שלנו “אני לא יודע למכור” נוחליף את המשפט  ל-“אני פתוח ללמוד מכירות ואיך למכור”. כאן פתחנו פתח קטן לשינוי , פתח זה מאפשר לנו לצאת מתוך האוטומט שלנו. הפתח הקטן הזה יוביל אותנו לשלב הבא.
שלב שני- החלפת הפרדיגמה
שינוי הפרדיגמה הישנה והחלפתה בתבנית חשיבתית מקדמת.
“אני תותח מכירות” “אני אוהב למכור”
“אני מרגיש הכי טוב כאשר אני מוכר”

אתם בעלי עסק אז תתחילו לבחון את הפרדיגמות שאתם שבויים בתוכן והכי חשוב לכו למכור.

Check Also

גאנט שנתי - הדרך שלכם להוציא לפועל את תוכנית העבודה

גאנט שנתי – הדרך שלכם להוציא לפועל את תוכנית העבודה

תרשים גנט מסייע לך לתזמן את פעילויות הפרויקט ולאחר מכן מסייע לך לעקוב אחר ההתקדמות …

סוד הדרך המהירה לחזרה לשגרה

סוד הדרך המהירה לחזרה לשגרה

ביולי אוגוסט הכחשנו, בספטמבר חששנו, באוקטובר כשהם הגיעו הכל נעצר לאיטו ורק חיכינו לסופם. אחרי החגים זה כאן. …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן