הסודות של המצליחנים / יוספה דגן

כאשר אני מסתכלת על עסקים, אני יכולה לחלק אותם למספר סוגים: מצליחנים,בינוניים, ומפסידנים .

אין זה משנה אם הן חברות בע”מ, עוסקים מורשים או עוסקים פטורים. בכל אחת מהקטגוריות יש מצליחנים ויש מפסידנים.

מי הם מפסידנים ? הם אלו שיודעים  שהם יפסידו. יודעים שאין להם סיכוי עוד לפני שהם בעצם ניסו להתחיל ל”טפס על ההר”.

מי הם הבינוניים? הם ידועים גם בשם ה”זורמים”. הם זורמים עם הדברים. כל עוד אין בעיות, קשיים, צרות, מחסומים  והכל עובד כמו שצריך, הם זורמים. כאשר מתחילות בעיות וקשיים, הם מרימים ידיים והופכים למפסידנים.

מי הם המצליחנים? המילה מצליחן או באנגלית WINNER באה מהמלה WIN  שפירושה לעבוד, להילחם, לשאת בעול. זה נקרא לנצח. מצליחן שם לעצמו יעדים ומטרות ונלחם להשיג אותם, למרות כל קושי או אתגר שישנו לפניו.

סיכום קצר- 

  • מפסידנים- נכשלים ומפסידים
  • בינוניים- מבזבזים את החיים שלהם
  • מצליחנים- מרוויחים

זוהי האמת הפשוטה אבל קשה לעיכול.

איפה זה שם אותכם? מה ההבדל בין בעלי העסקים האלו? האם יש תכונה שתקבע איזו סוג בעל עסק אתה תהיה?

 

אצל ספורטאים “ישנם רק שני מקומות בליגה: מקום ראשון ושום מקום”.  

עשו מחקר אצל ספורטאים, מהי התכונה שמבדילה בין ספורטאים מצליחים לספורטאים אחרים. מצאו כי ישנה תכונה אחת בלבד שעושה את ההבדל והיא: קשיחות מנטלית, כלומר חוזק נפשי שכלי.

זוהי היכולת הנפשית והשכלית לתפקד בהצלחה ולהתגבר על כל קושי עד שמגיעים למטרה.

האם אפשר לשפר את הקשיחות המנטלית?  אם כן, האם ניתן לשפר את אחוזי ההצלחה?

נחזור למחקר על הספורטאים. בדקו מה הם המרכיבים שבונים את הקשיחות מנטלית, ומצאו מספר מרכיבים:

המרכיב הראשון – התמדה

זהו הערך הכי חשוב למי שרוצה להצליח .”נראה שההצלחה היא במידה רבה ההתמדה במעשה , אחרי שאחרים כבר הירפו” (ויליאם פיבר). ראו כמה עסקים חדשים נפתחים כל שנה במדינת ישראל ו80% מהעסקים לא שורדים עד השנה החמישית . Pretty woman in sunhat looking at camera and making shh gestureראו כמה זמרים יש במדינת ישראל ומי הצליח בגדול ולאורך זמן: שלמה ארצי, ריטה ועוד כמה. להם יש את המרכיבים של מצליחנים.  היכולת להתמיד היא הדרך להצליח בגדול.
מסקנה עבור בעלי העסקים שקוראים את זה וגם מסקנה  לחיים – אל תפסיקו. בעיקר כאשר יש רצון לקחת פסק זמן , כאשר יש קושי או אתגר, כאשר יש מחשבות של להפסיק , אלו מחשבות שרוצות להפוך אותנו למפסידנים. פשוט מתגברים על הקולות  וזה הזמן להתמיד. מפסידן- זונח את המטרה, מצליחן- נשאר עם המטרה ועושה “חישוב מסלול מחדש” וממשיך.

המרכיב השני – יכולת עבודה

אנשים מצליחים מוכנים לעשות כל דבר, כל עבודה , קושי בעבודה, שעות רבות של עבודה. דברים שאנשים לא מצליחים אינם מוכנים לעשות. למפסידנים קשה להתרכז לאורך זמן כי הם צריכים הפסקות ארוכות. למצליחנים יש יכולת עבודה אינטנסיבית. עבודה קשה היא כמו ריבית דריבית שמצטברת בבנק- התגמול גדל מהר מאוד. המסקנה עבור בעלי עסקים שקוראים את זה הינה שאם תעבדו ברצף תתגברו על הקולות הפנימיים שקוראים לכם להפסיק ולנוח. כל מי שהצליח בגדול בחייו, היו לו קולות שאמרו לו להפסיק אבל הוא המשיך עשה והצליח. למפסידנים תמיד יש סיבות להפסיק. למשל, כאב ראש או מיגרנה , הוא “אישור” להפסיק לעבוד ולהפסיק להתמודד. לפני שמרימים ידיים, תמיד יש עוד הרבה מה לעשות.

המרכיב השלישי – חזרה מהירה לעשייה

כאשר יש קשיחות מנטלית, החזרה לשגרת העשייה היא מהירה. לאחר הצלחה עסקית, מצליחנים -חוגגים, נחים, מסיקים מסקנות ואומרים “בואו נעשה את זה עוד פעם”. לאחר כישלון עסקי, מצליחן- קם ואומר “אני צריך לעשות את זה טוב יותר”. המסקנה עבור בעלי העסקים שקוראים את זה היא שבכל מקרה של הצלחה או כישלון, כאשר זה נגמר – זה נגמר! חוזרים לעבודה. חוזרים לעשייה ומהר.נקודה.

המרכיב הרביעי – להתמודד עם תגובות קשות

למשל, תלונות, איומים ותביעות. כל אחד בחייו סובל מתי שהוא מתגובות קשות על דברים שהוא עושה. התגובה של המפסידנים היא :פחד משתק, בכי ורצון להרים ידיים. מצליחנים לא מרשים לעצמם לשקוע במחשבות, דאגות ואין להם זמן לרחמים עצמיים או לכעסים. הם עסוקים בצורך להשתפר כל הזמן. המסקנה עבור בעלי העסקים שקוראים את זה היא שכאשר מגיעה תגובה שלילית , תתרכזו במטרה שאתם רוצים להשיג. לא צריך להיכנס לרגשנות רק לעשות מעשים.

המרכיב החמישי – לקבל את הכישלונות 

כל ספורטאי יודע כי לא ניתן לנצח בכל מירוץ כי יש ניצחונות ויש כישלונות. הכישלונות הם חלק אינטגרלי במירוץ לפודיום. כך גם מצליחנים יודעים לקבל את הכישלונות כחלק אינטגרלי בעסקים. כאשר יש כישלון, צריך ללמוד ממנו, להסיק מסקנות ולא לחזור שוב על אותן טעויות. המסקנה עבור בעלי עסקים שקוראים את זה היא: קבלו את הכישלון כחלק מתוך הדרך להצלחה ולמדו מה לא לעשות שוב.

המרכיב השישי – החליטו שאתם מצליחנים

בכל מה שאתם עושים, החליטו כי אתם עושים זאת כמצליחנים. כבדו את עצמכם וכבדו את האחרים בסביבתכם.  כבדו את גופכם, תתלבשו ותתנהגו כמצליחנים. כל מה שאתם עושים עשו באהבה רבה וכל מי שבסביבתכם כבר ירגיש את המצוינות שלכם.  

 

המרכיב החשוב בכל תחום בחיים ובעסקים היא “החשיבה המנצחת”. בעזרת החשיבה, המיקוד והפוקוס ניתן להתגבר על כל מכשול ולהגיע להגשמה והצלחה.

יוספה דגן.

Check Also

צופה במשקפת

תכנון מס לא רק לעסקים גדולים – איך להתכונן לסוף שנת המס

שימו ♥ שנת המס 2016 עומדת לפני סיומה. בישראל כל שנת מס עומדת בני עצמה …

רביעי עסקי פלוס

רביעי עסקי פלוס

ניהול העסק מצד אחד זה כיף התקדמות צמיחה ופיתוח אישי ומצד שני, זה אתגרים יומיומים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן