העסק נפגע בשריפה? זה מה שצריך לעשות

השלכות השריפה לא ייסתימו עם כיבוי הלהבות בידי לוחמי האש הגיבורים שלנו שעשו ימים ולילות על מנת לכבות את האש ,כי מיד עם כיבוי הלהבות תתחיל הלוחמה איך מחזירים את המצב לקדמותו? ומי יפצה את בעלי העסקים על הנזקים שנגרמו ועל אבדן הכנסה?

portrait-of-a-group-of-firefighters-by-a-fire-engine_hkzw4acss_2בעלי עסקים יכולים להיפגע במספר מישורים:

  • הראשון – כאשר הנכס נפגע , קירות, נכס מסוכן.
  • השני- כאשר תכולת העסק נפגעת, מחשוב, תשתית, ריהוט וכדומה.
  • השלישי – אבדן הכנסות בתקופה.

מי אמור לפצות את בעלי העסקים שנפגעו?

כדי לבדוק מי אמור לפצות את בעלי העסקים , יש לבדוק מה הגורם לנזק, הנזק יכול להיגרם ממספר סיבות-

1-הצתה.

2-נזקי טבע.

3-הצתה על רקע לאומני- טרור , פעולות איבה .

אם יש לנו בטוח בחברת בטוח , אז בשני המקרים הראשונים , חברת הבטוח תפצה בהתאם לפוליסה שבעלי העסקים רכשו. אם רכשנו פוליסה שמבטחת את הנכס, את התכולה,את אבדן הכנסות,ואת מדור חילופי, אנו מסודרים. חברת הבטוח תשלם עבור בניית הנכס מחדש , שימו לב שחברות הבטוח מבטחות את הנכס לפי עלות של 4,000 ש”ח למטר בניה , והעלות היום עומדת על יותר מ- 5,500 ש”ח למטר בניה, אם בטחנו את הציוד בעלות הנכונה , נוכל לרכוש ציוד חליפי, אם רכשנו אבדן הכנסות , ניתן לקבלת תמורה חליפית בזמן ההתארגנות, ואם רכשנו מדור חליפי, אז עד גמר הבניה של הנכס החדש אנו ממש מסודרים.

אם זו פעולה על רקע טרור,אז המדינה , דרך קרן הפיצויים של רשות המסים, תפצה את מי שנפגע. אבל האירוע צריך להיות כך שיוכרז כאירוע טרור על ידי הממשל., הממשלה , שמבינה את המשמעות הכספית, לא תמיד ממהרת להכריז על אירוע  , כאירוע טרור.

במצב של השריפות היום, מסתמן כ האירוע היינו אירוע טרור,ולכן במקרה זה , בעלי העסקים אמורים לקבל את הכסף מקרן הפיצויים של רשות המסים , הקרן אמורה לפצות את מי שנפגע, קרן הפיצויים זוהי קרן שהוקמה על מנת לסייע למי שנפגע מטרור , הקרן מקבלת את הכספים שלה ממס הרכוש שאנו משלמים, כל שנה מועברים לקרן 25% ממה ששילמנו למס רכוש. בשנים האחרונות בעקבות הגידול ברכישת דירות , צמחה הקרן לפיצויים של רשות המסים, היא עומדת היום על יותר מ 8 מיליארד ש”ח. .הקרן הזו תפצה את בעלי העסקים על הנזקים הישירים שלהם ועל הנזקים העקיפים שלהם .

על מנת לקבל את הכסף מקרן הפיצויים סמוך לזמן האירוע, מיד שכוחות הביטחון מאפשרים , מגיעים אנשי קרן פיצויים, אומה שאתם מכירים מס רכוש,לאזור הפיגוע ביחד עם שמאי ומהנדסים. הצוותים עובדים בין העסקים והמשרדים שנפגעו, מסבירים לבעלי העסקים מהן הזכויות שלהם , מנחים איך למלא את טופסי התביעה.

לגבי נזק למבנה-המדינה לוקחת על עצמה לפצות את בעלי המבנה,על פי חוק, על כל נזק שנגרם למבנה מפעולת איבה, ולהשיב את המצב לקדמותו מהר ככל שניתן.עובדי קרן הפיצויים יערכו שמאות , שמאות זו תסייע לקביעת הפיצוי הכספי על מנת לשקם את הנזק על ידי כל בעל מקצוע לבחירתכם.

לגבי נזקים לכלי רכב-בעל רכב שניזוק חייב לקבל אישור שמאי מטעם קרן פיצויים שיאשר את התיקון לפני ביצועו.את התיקון ניתן לבצע בכל מוסך שיבחר. בעת הפניה יש לצרף:רישיון נהיגה, אישור משטרה,ייפוי כוח, אם מגיש התביעה אינו בעל הרכב,הסכם ליסינג, אם הרכב בבעלות ליסינג לטווח ארוך, אישור מחברת הבטוח וצילום שק או אישור בנק על שם הניזוק.

נזק לציוד ומלאי בעסק-כיסוי הנזקים של ציוד עסקי שנפגע הנו בהתאם לשווי השוק של הציוד, שווי ממכור מרצון לקונה מרצון,במצבו לפני הפגיעה, בעלי העסקים צריכים להוכיח את בעלותם על התכולה שנפגעה.

לגבי מלאי- בעלי עסקים זכאים לפיצוי בהתאם לשווי עלות המלאי שנפגע (ללא מע”מ) גם כאן צריך להמציא אישורים כי המלאי היה בבעלותכם. יש להמציא רשימות ציוד ומלאי, דוחות כספיים או מסמכים שמעידים כי המלאי בבעלות בעל העסק כמו חשבוניות רכישה דוחות מלאי מאושרים ע”י רו”ח , את כל החומר יש להעביר לשמאים לפי דרישתם, אחרת התביעה מתעכבת.

בנוסף לטופסי התביעה יש לצרף אישורי מס הכנסה על ניכוי מס במקור וצילום המחאה לאימות פרטי בנק,

חשוב לדעת ! 

אין לפנות ציוד, מלאי, או כל חפץ אחר ללא תיאום מוקדם עם השמאים של קרן הפיצויים ברשות המסים. כמו כן אין זכאות לפיצוי בגין כסף מזומן .

     

.

About Maayan Guttman

Check Also

האם מתקפת אנונימוס זאת סכנה לאומית או רק סכנה אמיתית לעסק שלכם

האם מתקפת אנונימוס זאת סכנה לאומית או רק סכנה אמיתית לעסק שלכם

היום שביעי באפריל 2016 התחילה מתקפת אנונימוס על אתרים בישראל ועל ארגונים ישראלים. המתקפה החלה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן