הקשר שלך לבורסה לחוזים עתידיים / שחף פרקש

המסחר בחוזים עתידיים ואופציות מחייב קשר מעט הדוק יותר בין הסוחר לבין הברוקר שלו.

הסיבה העיקרית לכך היא פעילות הסוחר במינוף המכניסה גם את הברוקר לסיכון אל מול הבורסה. כלומר, שלא כמו במסחר במניות שם הסוחר מביא את כל גודל השקעתו מהבית, במסחר ממונף, הסוחר נחשף לסכום השקעה הגדול מסך נכסיו והברוקר מתחייב אל מול הבורסה להשלים, במקרה הצורך, כל סכום שהסוחר התחייב אליו. כמובן שמרגע ההתחייבות לבורסה, הברוקר יפעל תמידית, בכדי שהסוחר לא ייחשף להפסדים העולים על סכום השקעתו הראשונית (במקביל להחתמת הסוחר על התחייבות להוסיף ממון במקרה הצורך).
מסחר בבורסה
אחת הדרכים היעילות ביותר, בה הברוקר נוקט בכדי לשמר את רמת הסיכון נמוכה יותר, היא לקטלג כל סוחר לתוך סולם יכולות מוגדר מראש. הסולם הוא אישי לכל סוחר ונקבע ע”פ שילוב בין ידע (בעיקר ניסיון), גודל התיק בדולרים ושווי אחזקות אחרות שבידי הסוחר.
להלן דוגמא לסולם יכולות סטנדרטי המראה באילו אסטרטגיות יכול הסוחר לנקוט:
1) שלב ראשון – חוזים עתידיים “נקיים” וקניה של אופציות בודדות. (כמובן שכל הפוזיציות בחוזים נפתחות תחת אילוצי ביטחונות.)
2) קנייה של אסטרטגיה באופציות, כלומר שילוב בין קניה ומכירה (כתיבה) של אופציות עם סיכון קבוע מראש. debit spreads / straddles
3) מכירה (כתיבה) של אסטרטגיות באופציות. credit spreads / straddles כלומר שילוב בין קניה ומכירה (כתיבה) של אופציות עם סיכון עד גובה ביטחונות מלאים.
4) מכירה של אופציות “מכוסות” ע”י חוזה. covered call/put
5) שלב אחרון – מכירה של אופציות חשופות. naked writing

ע”פ דוגמא זו, סוחר מתחיל, ללא ניסיון במסחר בכלים ממונפים, אשר ירצה לבצע אסטרטגיית מסחר מסובכת בשילוב של אופציות וחוזים לא יוכל לבצע אותה אוטומטית אלא לאחר שיחת התייעצות עם הברוקר שלו.

גישה מקצועית והגיונית זו נובעת מהקשר של “win win situation” בין הברוקר לסוחר כאשר הגישה קובעת כי חלק מאחריותו של הברוקר היא גם להגן על הלקוח ולוודא עמו כי הוא מבין את הסיכונים שבשוק.
המעבר בין השלבים מתבצע בפשטות, דרך שיחה מקדימה בין הסוחר לברוקר בה מוודא הברוקר כי הסוחר מודע לסיכונים הקיימים באסטרטגיה בה הוא בחר לנקוט. במקרה הצורך הברוקר יכוון את הסוחר לאסטרטגיה אחרת או למידע נוסף בנושא הסיכונים אליהם הסוחר ייחשף.
יש לשים לב כי אחד הדגשים החשובים ניתן על כך שהסוחר הוא זה אשר יוזם את השיחה רק כאשר הוא נתקל בצורך.

לסיום אזכיר כי המטרה היחידה במסחר היא להרוויח כסף ולא להיות אלוף בפוזיציות מסובכות, ובנוסף עצה טובה לסוחרי חוזים ואופציות על חוזים (וגם אופציות בכלל) – – פשוט לשאול שאלות, והרבה.

שחף פרקש
מרקט פלייס

שחף פרקש – מרקט פלייס – חוזים עתידיים, נגזרות פיננסיות, מסחר מט”ח ושוק ההון – מסחר און ליין באמצעות מערכת מסחר עצמאית וקורסי מסחר בשוק ההון http://www.mptrade.co.il

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.

Check Also

טיפים טובים למשקיע בבורסה / צביקה ברגמן

טיפים טובים למשקיע בבורסה / צביקה ברגמן

אם תיתן לעני דג עזרת לו ליום אחד אבל אם תלמד אותו לדוג עזרת לו …

עשרת הדיברות למשקיע הפרטי / רועי ראובן

עשרת הדיברות למשקיע הפרטי / רועי ראובן

אנשים רבים מחליטים להשקיע את כספם בשווקים הפיננסים בכל מיני אפשרויות, מניות, מטבעות, מדדים וסחורות. כל …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן