התחמקות ממס לגיטימית אבל לא מוסרית / יוספה דגן

כאשר מדינה מחשבת את “ההכנסות” שלה היא לוקחת בחשבון את המסים שהעובדים משלמים, את המסים שחברות משלמות ואת המסים העקיפים כמו מע”מ בלו וכדומה.

מה קורה אם המדינה לא מקבלת את “ההכנסות שלה” מחברות בגלל תכנוני מס מקומיים או בינלאומיים?

אז ניתנים שירותים בחסר או לא ניתנים שירותים בכלל למדינה ולא נותר אלא להעלות את נטל המסים לעובדים כי זה הכי קל , אבל זה לא פותר את הבעיה.

tax, taxes, government
Image from Pixabay via Maialisa

הארגון העולמי OECD מנסה היום לאחד את המדינות בעולם על מנת להתגבר על העובדה שיש חברות שלא משלמות מס באף מדינה. ראו ערך גוגל או פייסבוק וכדומה, שעובדות היום באינטרנט ולא ניתן לקבוע את מקום החברה. הבעיה שצריך לאחד את כל המדינות שיאמצו את אותן עקרונות. זה לא פשוט כי כולם רוצים למשוך את החברות הבינלאומיות למדינתם , ואז מדינה אחת מורידה את המסים, ומושכת את החברות לתחומה, ויוצא כי כולנו נפגעים בסופו של ענין.

 

אל לנו לשכוח כי יש מדינות שהם הכי קיצוניות כמו איי ברמודה או קיימן או פנמה, אשר אין פעילות כלל בחברה במקום אילו והרווחים נשארים שם, ושיעור המס הוא אפס.

הדוגמה הכי ידועה היא חברת גוגל המיקום של החברה במדינת קליפורניה , אבל גוגל העבירה את זכות הקניין הרוחני לברמודה , כתוצאה מפעולה זו מדינת קליפורניה מפסידה 2 מיליארד דולר כל שנה. תחשבו מה היה יכול הכסף הזה לעשות למדינה שנמצאת בקריסה.

כל עוד המדינות לא יאמצו את החוקים, ייאכפו את החוקים האלו וכל עוד לא יהיה שיתוף פעולה עולמי , תמיד יהיו חברות שימצאו את החורים ברשת , כמו הדוגמה של כספי העברה.

כספי העברה זוהי הדוגמה לאיך אפשר להעביר רווחים מחברה במדינה אחת עם מס חברות גבוה למדינה אחרת בה יש מס נמוך יותר, זה מתבצע כך- לדוגמה, כאשר מייצרים רכב, אז שלדה מיוצרת במקום אחד, הצמיגים במקום אחר וכדומה , את הרכבת הרכב ממקמים במדינה בה המס נמוך, וכעת “מוכרים” את השלדה , הגלגלים וכדומה לחברה שמרכיבה את הרכב במחיר נמוך, ואשר מוכרת במחיר כלשהו וכל הרווח נמצא במיסוי נמוך יותר.

כל השיטות הם שיטות התחמקות לגיטימיות אבל לא בהכרח מוסריות.

אנו העצמאים לא יכולים לעשות את מה שהגדולים עושים ויכולים לעשות בעולם, אנו רק יכולים לקרוא ולהתעצבן, ברור לנו שמה שקורה היום זה רע, ברור לנו שעושים מאמצים אבל בינתיים קיים משבר אמון של העסקים הקטנים ולדעתי זה הדבר הכי גרוע הפגיעה באמון, של בעלי העסקים , במערכת המס.

Check Also

צופה במשקפת

תכנון מס לא רק לעסקים גדולים – איך להתכונן לסוף שנת המס

שימו ♥ שנת המס 2016 עומדת לפני סיומה. בישראל כל שנת מס עומדת בני עצמה …

גאנט שנתי - הדרך שלכם להוציא לפועל את תוכנית העבודה

גאנט שנתי – הדרך שלכם להוציא לפועל את תוכנית העבודה

תרשים גנט מסייע לך לתזמן את פעילויות הפרויקט ולאחר מכן מסייע לך לעקוב אחר ההתקדמות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן