טיפים טובים למשקיע בבורסה / צביקה ברגמן

אם תיתן לעני דג עזרת לו ליום אחד אבל אם תלמד אותו לדוג עזרת לו למצוא את מזונו כל ימי חייו.
משקיעים רבים אינם למדים ומבקשים טיפים על שמה של מניה כזו או אחרת.הרווח וההפסד הוא אקראי מבחינתם והם אינם יודעים מדוע זה קרה כמו שקרה.

אני מנסה ללמד את המשקיעים ללמוד כיצד להשקיע ולא רק במה להשקיע.הניסיון והידע שתצבור מלימוד” הכיצד” ולא רק “במה” יסייעו להצליח במשך הזמן.מצורפים עשרה טיפים ראשונים מהסוג שיהווה עבורך מורה דרךהשקעה בבורסה

1.פיזור-תמיד דאג לפזר את תיק ההשקעות שלך.משקיעים חושבים שאם קנו 4 מניות שונות תיק ההשקעות שלהם מפוזר אך לא כך הדבר.פיזור תיק ההשקעות צריך להתפרס על כל האפיקים שאין לך מידע כלשהוא על קטסטרופה העומדת לעבור עליהן.פיזור תיק השקעות באפיקים כמו: שקל,מט”ח,אג”ח,מתכות,סחורות,מניות בארץ,מניות בחו”ל,אופציות הוא תיק השקעות בריא.

2.פיזור האפיק המנייתי חייב להתפרס בצורה נכונה.אם החלטת לשחמישית מתיק ההשקעות שלך יושקע במניות דאג שחלק זעום ממנו אם בכלל יושקע באופציות.אם רוב הרכיב המנייתי כדאי להשקיע בחברות גדולות ומוכרות המשתייכות לענפים שונים.חלק קטן יותר מהרכיב הנ”ל ניתן להשקיע במניות קטנות יותר אשר ביחס הפוך לגודלן מעלות את רמת הסיכון והיציבות של הרכיב המנייתי.

3.בדוק-לא מעט משקיעים אצים רצים לרכוש מניות של חברות שהם אינם יודעים אפילו לבטא היטב את שמן ושלא לדבר על עיסוקן, השם והמוניטין של מנהל החברה,המתחרים שלה ועוד כהנה וכהנה.המהירות הזו שמע הם יפסידו חלילה את מהלך העליות ביומיים הקרובים מובילים משקיעים רבים לבצע טעויות רבות שסופן מתברר בהצטמקות חשבון הבנק.

4.משמעת עצמית-לא קל לשבת מול המסך כאשר אתה מושקע במניה מסוימת ולראות אותה צונחת ב10 אחוז.לא קל להיות מושקע במניות ב100 אלף ? ולראות את הבורסה יורדת יום אחרי יום שבוע ברציפות.לא קל לראות מניה שאתה מחזיק בה שמזנקת ב10 אחוז ואתה השקעת בה רק חמשת אלפים ?.משמעת עצמית והיכולת לנטרל את הרגשות שלך כאשר אתה מביט בתיק המניות שלך יגרמו לך להימנע מחלק גדול מהטעויות שמבצעים משקיעים רבים.אלה שרואים לעיתים את תיק המניות שלהם יורד במשך שבוע רצוף רצים למכור מוקדם מידי או לעיתים אוספים מהר סחורה כי היא זולה ולעיתים החיפזון מהשטן.אלה שמגלים שהמניה שלהם זינקה בעשרה אחוזים מתלהבים ורוכשים כמות נוספת ומגלים לבסוף שהקפיצה במניה הייתה חד פעמית.

5.נבואות-לא מעטים הם המקרים בשוק ההון בהן הנבואה מגשימה את עצמה.גם כאשר השוק עולה וגם כאשר השוק יורד, תחזיתו של בר ?סמכא על יעד כזה או אחר של מניה מסוימת או השוק כולו עשויה להתממש בעקבות טפטוף דעות של סוחרים או משקיעים המסתיימות בשיטפון של מקבלי דעת “המומחה” בתורה מסיני.על זה נאמר כאשר כולם חושבים אותו דבר סימן שאיש אינו חושב.

6.הפסדים נוטים להיערם ולא להעלם.לא פעם משקיע נוטה להתעלם מהפסדיו בתקווה שהם יום אחד ייעלמו ויהפכו לרווחים נאים אבל לרוב הקסם הזה לא קורה.הפסד זקוק לתשומת לב רבה יותר מרווח מאחר ובעוד רווחים נערמים אינם דורשים טיפול מעבר להשבחתם ,הפסדים ובעיקר התעלמות מהפסדים פוגעים בתיק ההשקעות ומביאים בשורה התחתונה את התוצאה ההפוכה מזו שלשמה הגיע המשקיע אל שוק ההון.
7.מגמה מינורית , כזו שאורכת יום יומיים או שלושה היא לעיתים רבות חסרת משמעות בהסתכלות ארוכת טווח.למשקיע היומי מגמה מינורית עשויה להיות ההבדל בין להיות או לחדול אך למשקיע הרץ למרחקים ארוכים אין צורך להתרגש יתר על המידה אלא להפנים כי יש גם ימים כאלה בשוק ההון .ימים שהם הפוכים למגמה הכללית השוררת בשוק באותה תקופה.

8.נקודת התמיכה של נייר הערך או המדד מאופיינת תמיד בריכוז גדול של קונים הממתינים שנייר הערך או המדד יגיעו אל אותה נקודה.אותם משקיעים נותנים הוראת קניה לנייר הערך באותו שער שהם חושבים שכדאי לאסוף את המניה ובכך הם מנצלים כל הידרדרות זמנית לרכישה העוצרת למעשה את המשך ההידרדרות ויוצרת את נקודת התמיכה אותה ניתן לזהות על נקלה באמצעות הגרף הבסיסי של נייר הערך.

9.נקודת ההתנגדות של נייר הערך או המדד לעומת נקודת התמיכה מאופיינת תמיד בריכוז גדול של מוכרים הממתינים שנייר הערך או המדד יגיעו אל אותה נקודה.המשקיעים מזרימים הוראות מכירה מראש ומקוים למכור את נייר הערך בשער הגבוה אליו הוא מגיע לאחרונה , כל אחד וסיבותיו הוא.פריצה של נקודת ההתנגדות הדמיונית הזו תגיע לאחר שידם של המוכרים תרפה או ידם של הקונים בשערים גבוהים יותר תגבר על האחרונים.

10.איסוף מניות מתבצע לרוב על ידי גופים גדולים או משקיעים גדולים בצורה שקטה.כאשר גורם מסוים בשוק ההון מחליט לאסוף מניות של חברה מסוימת הוא בדרך כלל אינו מכריז על כך על מנת שהסובבים לא יעוטו גם הם על הסחורה הזולה ויהפכו אותה במהרה ליקרה מפז.לכן האיסוף מתבצע בשקט ,לאורך זמן ובשערים אשר לא מעלים את מחיר המניה בשוק וזאת שוב על מנת לא לעורר את חשדם של המשקיעים השונים התרים אחר הזדמנויות.

אל תאסוף רק טיפים על מניות שכדאי לקנות אסוף מידע שיעזור לך לנצח תמיד
מתוך הספר “בורסה ספר הטיפים הגדול” כל הזכויות שמורות.
בהצלחה
צביקה ברגמן
www.sodot.co.il

צביקה ברגמן ,איש עסקים ,מרצה לשוק ההון ומאמן .
מחברם של שניים עשר ספרים ובינהם רבי מכר בתחום שוק ההון והעסקים.מוכר מתוכניות הטלויזיה הרבות בהן השתתף.
על הספרים וחומר מעניין נוסף ניתן לקרוא
www.sodot.co.il

מקור המאמר: http://www.articles.co.il מאמרים לשימוש חופשי.

Check Also

כוחן של הרשתות החברתיות / יוספה דגן

כוחן של הרשתות החברתיות / יוספה דגן

זה ידוע שאנשי מס הכנסה והמכס, אוספים מידע מתוך הרשתות החברתיות על רכישות יוקרתיות שנעשו …

הזדמנויות עסקיות

באמצעות פורום ההזדמנויות של עסקים פלוס תוכלו לאתר הזדמנויות, השקעה , מכירה קנייה של עסקים …

2 comments

  1. מאמר מעניין ביותר.
    אני חושב שלפני שקופצים לבורסה צריך קודם כל להקים את העסק ולמצוא לו משקיעים.
    שיהיה בהצלחה לכולם

  2. בהחלט צודק צביקה!
    אהבתי את הטיפים וממליץ —————————————-.
    גם מניסיון שלי, כדאי לחלק את ההשקעות בבורסה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן