מוניטין ויציבות / רו”ח רמי אריה

עצמאי

בדרך כלל העסק של העצמאי מבוסס על יכולתו האישית של בעל העסק אשר משקיע בעסק, מנהל אותו ומקיים מגע אישי עם לקוחותיו.

ההתבססות על יכולת ניהול אישית, טובה לקידום העסק בשלבי הרצתו, אך פוגעת לאורך זמן כאשר העסק גדל ובעל העסק אינו יכול לשלוט בכל פרטי פעילות העסק. איבוד השליטה על העסק עלול לגרום לפגיעה בתדמית העסקית. שכן, כדאי לזכור שלכל עסק מצליח יקומו מתחרים עסקיים בבוא העת.

שם העסק הגזור בדרך כלל משמו של בעל העסק מעיד לכאורה על אורך חיים מוגבל לעסק, זאת לעומת שם מסחרי המעיד על יציבות לאורך זמן.

התלות האישית בבעל העסק יכולה לגרום פגיעה קשה בפעילות העסקית, אם וכאשר בעל העסק מפסיק לתפקד בשל סיבות אישיות או בריאותיות.

בחברה בע”מ

מכוח העובדה שכל עסק שגדל מתאגד בדרך כלל בשלב מסוים כחברה בע”מ, קיימת תדמית בציבור כי חברה בע”מ היא בדרך כלל – עסק גדול.

חברה פועלת לפי חוק החברות, לפי תקנון התאגדות מסודר, יש לה משרד רשום ועליה לפעול בהתאם להחלטות אספת בעלי המניות ולהחלטות ישיבות המנהלים (הדירקטוריון). מכאן, שיש לחברה ולעסקיה ניהול מוסדר בחוק, שאינו מבוסס רק על יכולת אישית של אדם אחד בלבד.

חברה בע”מ חייבת על פי חוק החברות בפיקוח של רואה חשבון, אשר לפחות אחת לשנה מבקר את ספרי החשבונות שלה ואת הדוחות הכספיים שלה. פיקוח וליווי שוטפים של בעל מקצוע בתחום הבקרה החשבונאית והייעוץ הכלכלי תורמים לשמירת היציבות העסקית.

עצם הרישום ברשם החברות של שם החברה, מבטיח כי שם החברה יישאר בלעדי לה, שכן, לפי הוראות חוק החברות אסור להקים חברה בשם דומה לשם חברה קיימת.

חברה קיימת כאישיות משפטית נפרדת ובעל ישות עצמאית עסקית. ניתן להחליף את המנהלים וניתן להחליף/למכור/להוריש את מניות הבעלות על החברה, בלי שההחלפה תיפגע בעצם פעילותה. מכאן עולה כי לחברה יש אורך חיים בלתי מוגבל, להבדיל מעסק של עצמאי התלוי באורך פעילותו העסקית, בתפקודו בעסק, במצב בריאותו או בפטירתו.

רמי אריה עו”ד רו”ח – אתר מיסים ועסקים  www.ralc.co.il

(C) כל הזכויות שמורות – אין להעתיק את המאמר או חלק ממנו ללא אישור בכתב של המחבר

Check Also

לא נוכל לפתור בעיות בלי לשנות את הפרדיגמה

איך מתמודדים עם פרדיגמות בעסק

מה זה פרדיגמה בעסק ? פרדיגמה היא הנחת יסוד, תבנית התנהגותית, דפוסי פעולה או דרכי …

צופה במשקפת

תכנון מס לא רק לעסקים גדולים – איך להתכונן לסוף שנת המס

שימו ♥ שנת המס 2016 עומדת לפני סיומה. בישראל כל שנת מס עומדת בני עצמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן