מחיר העלות הכספית / רו”ח רמי אריה

עצמאי

כל עסק חייב בניהול חשבונות. עצמאים בעלי עסקים קטנים מאד יכולים לנהל את הנהלת החשבונות של עסקם בעצמם על ידי רישום בספר תקבולים ותשלומים. רוב העצמאים החייבים בניהול חשבונות בשיטה החד צידית, ישלמו למנהל חשבונות חיצוני עבור שרותיו להגשת הדיווחים למוסדות והפקת תלושי משכורות לעובדי העסק. בנוסף לעלות הנהלת החשבונות השוטפת יש צורך בתשלום עבור עריכת הדו”ח השנתי ועריכת הצהרת ההון אשר ישולם ליועץ המס/רואה החשבון של העסק.

העלות של ניהול החשבונות והגשת הדו”ח השנתי לעצמאי בשיטה החד צידית נעה בין כ– 400 ש”ח לכ- 600 ש”ח לחודש, (כולל דו”ח שנתי) תלוי בגודל העסק.

עצמאי החייב בניהול הנהלת החשבונות בשיטה הכפולה, בשל היקף מחזורו הכספי ומספר העובדים בעסק לפי הוראות ניהול ספרים המתפרסמות על ידי שלטונות המס, ישלם עבור הנהלת החשבונות בשיטה כפולה, סכום אשר ינוע מסך של כ- 1,600 ש”ח לכ- 1,200 ש”ח לחודש, תלוי בגודל העסק ומורכבות הנהלת החשבונות שלו.

בחברה בע”מ

עלות רישום חברה בע”מ הנה כ- 2,200 ש”ח עבור אגרת רישום ועוד סכום דומה עבור שכר טרחתו של הרושם. בנוסף, יש לשלם מידי שנה עבור אגרה השנתית לרשם החברות סך של כ- 1,000 ש”ח לשנה.

חברה בע”מ חייבת לפי חוק החברות בניהול הנהלת חשבונות בשיטה הכפולה, כך שעלות הנהלת החשבונות שלה גבוהה יותר מאשר זו של עצמאי המנהל חשבונות בשיטה חד צידית, אך זהה לעלות הנהלת החשבונות של עצמאי החייב ממילא בניהול החשבונות בשיטה הכפולה לפי הוראות ניהול ספרים. בנוסף, חייבת חברה בע”מ בפיקוח רואה חשבון העולה כ- 8,000 ש”ח עד כ- 12,000 ש”ח לשנה לחברה ממוצעת.

התשלום עבור הנהלת החשבונות הכפולה בצרוף התשלום עבור פיקוח רואה החשבון, גבוה בממוצע פי 3 עד פי 4 מעלות הנה”ח והדיווחים של עצמאי המנהל חשבונותיו בשיטה החד צידית. אולם, אם העצמאי חייב לפי הוראות ניהול ספרי חשבונות של רשויות המס, בניהול חשבונות בשיטה הכפולה, אזי העלות הכוללת שלהם תהא דומה בדרך כלל לעלות הנה”ח וראיית החשבון של חברה בע”מ.

למרות שעלות ניהול החשבונות של החברה גבוהה ולפעמים משמעותית מעלות הנהלת החשבונות של עצמאי שאינו חייב בהנהלת חשבונות כפולה, הרי לעיתים גם לעצמאי שאינו חייב בחשבונאות כפולה כדאי לנהל את ספרי חשבונותיו בשיטה הכפולה בכדי להשיג פיקוח הדוק יותר על פעילות העסקית שלו, במקרה זה מוצע להתאגד כחברה ולנצל את היתרונות שהחוק מקנה לה.

רמי אריה עו”ד רו”ח – אתר מיסים ועסקים  www.ralc.co.il

(C) כל הזכויות שמורות – אין להעתיק את המאמר או חלק ממנו ללא אישור בכתב של המחבר

Check Also

לא נוכל לפתור בעיות בלי לשנות את הפרדיגמה

איך מתמודדים עם פרדיגמות בעסק

מה זה פרדיגמה בעסק ? פרדיגמה היא הנחת יסוד, תבנית התנהגותית, דפוסי פעולה או דרכי …

צופה במשקפת

תכנון מס לא רק לעסקים גדולים – איך להתכונן לסוף שנת המס

שימו ♥ שנת המס 2016 עומדת לפני סיומה. בישראל כל שנת מס עומדת בני עצמה …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן