Home - כספים - רוצה להגיע לרווחה כלכלית? נהל את משק הבית כעסק/ רחל בורמן

רוצה להגיע לרווחה כלכלית? נהל את משק הבית כעסק/ רחל בורמן

כבעלי עסקים אנחנו תמיד שואפים לנהל את העסק שלנו להצלחה כלכלית, רווח ושגשוג. תמיד עובדים לפי תקציב, עוקבים אחרי ההוצאות וההכנסות, מגדירים מטרות פיננסיות ועסקיות, מגישים מאזן בכל סוף שנה ויודעים בדיוק כמה כסף יש לנו בבנק. אבל כשזה מגיע למשק הבית הפרטי שלנו אנחנו לא תמיד יודעים מה קורה שם מבחינה פיננסית, כמה הכנסות יש לנו, כמה הוצאות? האם יש לנו הוצאות עתידיות שאנחנו רוצים לחסוך עבורן?

ניהול משק בית להצלחה כלכלית לא שונה מניהול עסק, כדי להביא את משק הבית שלך לרווחה כלכלית. עליך לנהל את משק הבית כמו שמנהלים עסק !

ההבדל היחידי בין ניהול עסק לניהול משק בית הוא שבעסק שלך יש מנהל אחד, לעומת זאת בבית יש לפחות שני מנהלים ולפעמים גם כמה “מנהלים קטנים” שמציבים דרישות כלכליות.

 

אז איך מתחילים?

עושים מאזן בדיוק כמו בעסק: 

כל משק בית מנקודת מבט כלכלית הוא חברה קטנה שיש לה מאזן אישי משלה. במאזן יש כמה חלקים עיקריים:

  • נכסים- כל הרכוש והזכויות, לדוגמה: דיור להשקעה, דיור למגורים, קופות חיסכון, גמ”ל ופנסיה.
  • התחייבויות- אלו כל ההוצאות והחובות לדוגמה: משכנתא, הלוואות, כל הוצאה שאתם מוציאים במהלך החודש, ההוצאות קבועות והמשתנות שלכם.
  • הכנסות – כל הכסף שאתם מקבלים לדוגמה: משכורת, הכנסה משכר דירה, עזרה ממקורות שונים(שלא צריך להחזיר).

מגדירים מטרות:

בדיוק כמו בעסק צריך להגדיר מטרות לטווח קצר, בינוני וארוך. מה אנחנו צריכים לתכנן? ההווה שלנו ובעיקר את עתידנו … העבר הוא הניסיון שלנו שעל פיו אנחנו נבסס את החלטותינו.

לטווח הארוך הגדירו את התכנון והיעדים, ישנם דברים שכבר מהיום אתם יודעים שאתם רוצים לעשות. חופשה ארוכה במיוחד, לימודים, לעזור כלכית לילדים או להורים שלכם. יש דברים שאנחנו יודעים מראש לדוגמה שכנולד ילד אנחנו יודעים כבר ברגע שהוא נולד שבעוד 13 שנה תהיה לו בר מצווה, שבעוד 18 נרצה לעשות לו מסיבת גיוס, שבעוד 21 שנה הוא ילך ללמוד ויתחתן, שנרצה לעזור לו לקנות את הדירה הראשונה ועוד… אם אתם יודעים את הדברים אלו כבר מהיום עלינו להתחיל לחסוך לעתיד.

יצירת תקציב רב שנתי

כאשר אנחנו מייצרים תקציב למשק הבית עלינו לייצר תקציב לטווח קצר וארוך. כחברה היא חייבת לעשות את התקציב שלה כך גם במשק הבית, אם אין לנו מסגרת תקציבית אנחנו לא באמת יודעים איך אנחנו הולכים “לגמור” את החודש.

תקציב טווח קצר: כולל הוצאות חודשיות (קנית אוכל, הוצאות דיור וכו’) והוצאות שנתיות שאתם יודעים עליהם מראש כגון: ביטוח רכב , להוצאות שנתיות אתם יכולים להתחיל לחסוך מראש. תקציב טווח ארוך: כולל כל הכסף שאתם צריכים לחסוך בשביל להשיג את המטרות העתידיות שלכם. זכרו לחסוך גם לתקציב הוצאות בלתי מתוכננות: מכונית תקולה, מקרר חדש וכו

ביקורת וניהול ספרים

בדיוק כמו בעסקים גם בניהול משק הבית יש צורך לבדוק פעם בחודש לפחות את חשבון הבנק, תוודאו שאתם עומדים בתקציב. גיליתם שאתם חורגים מהתקציב תערכו את השינויים הנדרשים צמצמו את ההוצאות והגדילו את ההכנסות.

לעיתים נדרשת עין של יועץ כלכלי כמשקיף חיצוני וביקורתי בשביל לעזור לכם לעשות את התקציב הראשוני בצורה נכונה.

 

מתי מתחילים לתכנן? כמה שיותר מוקדם !

מאז שקיבלנו את דמי הכיס הראשונים מההורים שלנו, העבודה הראשונה שלנו והלאה … 

כהורים מוטלת עלינו החובה ללמד את ילדינו את ערך הכסף ומה לעשות איתו. אם אנחנו מתרגלים להגדיר מטרות בחיים מגיל צעיר וזה חל על כל התחומים, כשנגיע לגיל ההחלטות הרלוונטיות , תכנון כבר נכנס כהרגל.

מה קורה אם אנחנו כבר לא ילדים ? התחילו מהיום !

תבדקו איפה אתם נמצאים מבחינה כלכלית, תעשו מאזן, הגדירו יעדים, צרו תקציב ואל  תשכחו לבדוק שאתם עומדים בתקציב שהגדרתם.

 

בהתחלה זה לא קל, אבל עם הזמן יהיה לכם קל יותר לנהל את התקציב המשפחתי, המחשבות והרצונות הכלכלים שלכם והוצאות יקחו בחשבון את היכולת הכלכלית ויהיה לכם קל יותר לקבוע סדרי עדיפויות. אתם תדעו מה אתם רוצים להשיג מבחינה כלכלית ותוכלו להשיג זאת בעזרת תכנון פיננסי נכון. תוכלו להחליט מה יהיה גיל הפרישה שלכם ותרגישו שאתם לא חוסכים מעצמכם אלא משקיעים למען מטרות טובות.

 

“אם אינך יכול להחליט מה סדר העדיפויות שלך, מישהו אחר יחליט בשבילך.” הארווי מאקיי

Check Also

צופה במשקפת

תכנון מס לא רק לעסקים גדולים – איך להתכונן לסוף שנת המס

שימו ♥ שנת המס 2016 עומדת לפני סיומה. בישראל כל שנת מס עומדת בני עצמה …

גאנט שנתי - הדרך שלכם להוציא לפועל את תוכנית העבודה

גאנט שנתי – הדרך שלכם להוציא לפועל את תוכנית העבודה

תרשים גנט מסייע לך לתזמן את פעילויות הפרויקט ולאחר מכן מסייע לך לעקוב אחר ההתקדמות …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *