שי לחג הפסח לעובדים זאת הזדמנות נהדרת / דניאל דגן

הגיע חג הפסח ,כל בית עסק בישראל, קטן וגדול, מציין את החג עובדיו,בדרך כלל בהרמת כוסית וגם חלוקת שי לחג.

אין חוק שמחייב את בעל העסק להעניק שי לחג, זהו נוהג, וזו הזדמנות נהדרת לעסק להוקיר תודה לעובדיו בצורה לבבית. למרות שאין חוק בנושא, אין המעסיק יכול לבצע אפליה בין העובדים ולבחור לתת שי לחג רק לחלק מהעובדים או להתנות בגובה השכר.

בחירת שי לחג לעובדים היא התלבטות שקיימת תמיד, ובכל פעם המעסיק שואל את עצמו ‘איזה שי לחג ניתן השנה לעובדים?’.

אילו סוגי שי לחג ניתן לראות שהעובדים מקבלים?

  • תווי קניה– הרבה בתי עסק מעניקים תווי קניה או Gift Card. בדרך כלל, כאשר העסק רוכש כמות גדולה של תווי קניה הוא מקבל הנחה עבור הרכישה.
  • בונוס למשכורת– ישנם עסקים אשר בוחרים לתגמל את העובד בצורת בונוס למשכורת.
    שי לחג הפסח
    שי לחג הפסח לעובדים זאת הזדמנות נהדרת
  • תווי קניה בצירוף של מתנה קטנה– יש עסקים אשר בוחרים להעניק תווי שי כמתנה העיקרית, ולצידם מתנה קטנה.
  • מתנה אישית – עסקים אשר בוחרים להעניק מתנה לעובדים. הכוונה העומדת מאחורי אפשרות זו היא להעניק מתנה אחת זהה לכל העובדים. המתנה היא בדרך כלל מארז מוכן מחברה המספקת מארזי שי. המתנה יכולה להיות גם עציץ, מארז של יין וסמלי החג, סט כלי הגשה ועוד. ישנם מעסיקים אשר בוחרים לרכוש את המתנה מעמותות וארגונים תעסוקתיים לבעלי צרכים מיוחדים.
  • בחירה של העובדים בין מספר מתנות– אפשרות זו בדרך כלל נהוגה בעסקים בינוניים וגדולים, זאת בכדי לקלוע לטעמם האישי של כל העובדים. נבחרות מראש מספר מתנות, יוצא פרסום מסודר של המתנות לכלל העובדים. אחת מאפשרויות המתנה יכולה להיות תלושי קנייה.
  • שוברי פינוק– המעסיק רוכז שוברים לארוחת בוקר זוגית, חבילה זוגית לסרט VIP או רגיל, קופון לנופש במגוון צימרים ובקתות אירוח בארץ, שובר לספא זוגי מפנק.

ביטוי המתנה בתלוש השכר

שי לחג שמקבל העובד ממעבידו חייבת במס. ולכן, יש לזקוף לעובד את שווי המתנה כתוספת במשכורת.  שווי זה, חייב במס הכנסה ובטוח לאומי  שישולם עפ”י גובה המס השולי אותו ממשלם העובד.

מבחינת מס הכנסה כל הטבה שמקבל העובד חייבת במס , הרי אין הבדל בין תשלום שכר בכסף או בשווה כסף. רק מתנות ששולם עליהם שווי מתנות יוכרו למעסיק כהוצאה מוכרת בספרים.

שימו לב שכאשר קונים תווי שי במרוכז מקבלים הנחה לדוגמה : אם שווי התו הוא 500 ש”ח והתקבלה הנחה של 15% על קניה מרוכזת (75 ש”ח הנחה) שווי המתנה שתירשם בתלוש השכר יהיה 425 ש”ח.

אז הגיעה השעה…

כל מה שנשאר לך לעשות עכשיו, זה לבחור את השי לחג הפסח עבור העובדים שלך.

רק אל תשכח לדווח על השי לחג שבחרת לחשבת השכר שלך כדי שזו תוכל לתת לכך ביטוי במשכורות של העובדים ואצלך זו תהיה הוצאה מוכרת בספרי העסק.

חג פסח שמח  🙂 

Check Also

מעסיק עובדים? מהיום צריך להגיש טופס 126 לביטוח לאומי כל רבעון בנוסף לדיווח השנתי

מעסיק עובדים? מהיום צריך להגיש טופס 126 לביטוח לאומי כל רבעון בנוסף לדיווח השנתי

על פי חוק חלה על המעסיק חובת דיווח ותשלום דמי ביטוח לאומי ודמי בריאות בעבור …

מתנות והטבות

מתנות והטבות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן