5 טיפים: איך לקבל החלטות במהירות בעסק שלך? / יוספה דגן

במהלך חיי היום יום של עסק , אנו נדרשים לקבל החלטות, אלו לא החלטות חורצי גורל אולם יש לבצע הרבה החלטות וכולן תחת לחץ. מעולם אף אחד לא לימד אותנו איך לקבל החלטות בעסק.

Human hands showing sign of okay in isolation

האם קיימת דרך נכונה לקבל החלטות בעסק? 

ההנחה היא שאנו בוחרים את ההחלטה הכי נכונה לנו ברגע נתון, כי זו האינפורמציה שקיימת בידנו ברגע זה. עם המידע הזה אנו צריכים לקבל החלטה. יתכן שבבחינה מחדש ובראיה לאחור  ההחלטה לא היתה הכי נכונה לעסק אבל אלו הנתונים שהיו בידנו אז ולכן זו ההחלטה הנכונה. לא צריך להתחרט על החלטות העבר, או לפחד מלקחת אחריות ולהטיל ספק ביכולת שלנו לקבל החלטות. בני אדם מתחרטים על דברים שלא עשו יותר מאשר על דברים שעשו לא נכון.

 

המאמר נכתב על מנת להקל על קבלת החלטות בעסק ונותן עצות לקבלת החלטות במהירות

1- להחליט תוך 2 שניות

עסקים מצליחים כי הם חושבים ופועלים מהר. אתם מכירים את ההרגשה  הראשונה הזו בבטן לפני שנכנס ההיגיון לפעולה –  זוהי ההחלטה  הנכונה עבורנו . ככל שהזמן עובר ואנו מתחילים להפעיל את ההיגיון ומתחיל להיכנס הספק, הכל מתחיל להתבלבל לנו בראש .

למשל: לפטר עובד שלא מתאים. כאשר אנו לוקחים עובד חדש אנו יודעים מהר מאוד אם הוא מתאים לתפקיד או לא. אם חושבים לאט ופועלים לאט , הזמן עובר ,ואז צריך כבר להתאים את התפקיד לעובד. עוברת שנה וכבר צריך לשלם פיצויים, ועכשיו כבר אולי לא נעים לנו לפטר אותו.

דוגמא אחרת היא אם צריך על כל שאלה להתייעץ עם אנשים. זה מבטיח שתפעל יותר לאט ולכן מבטיח פחות תוצאות . בעסק צריך לפעול מהר כל הזמן: להתבונן, לאסוף נתונים, להחליט ולפעול . כל פעם שאנו לא מחליטים אנו נותנים לאחרים להחליט עבורנו .

אם בעסק יש מספר אנשים, אז צריך לבצע חשיבה מי אחראי על כל נושא  ורק הוא זה שמחליט. אם יש הרבה אנשים שצריכים להחליט לא קורה כלום ואין תוצאות.

2- האם זה מקדם אותי למטרות שלי

אם אנו רוצים להגיע לתוצאות רצויות עבורנו , אז השאלה שאנו צריכים לשאול האם החלטה זו מקדמת אותי למטרות שלי? , ברור שהמטרות שלנו צריכות להיות ברורות לנו,מה החזון שלנו, מה באנו לתרום לעולם ולמה אנו עושים את מה שאנו עושים.

לפני ההחלטה, לנשום ולחשוב: אם מקדם אותי -עושים, אם לא מקדם אותי – לא עושים.

3- לא לערבב רגשות

זה בא לידי ביטוי בעיקר כאשר העסק נמצא בקשים כלכליים ותזרים מזומנים לא אידאלי. אז יש לבחון בעין חדה ולקבל החלטות נכונות שיאפשרו את הפעילות העסקית הרווחית, או סגירת העסק בצורה הדרגתית כך שהיו מינימום נזקים. לא לערב שיקולים רגשיים סנטימנטילים עבור מוצר או שירות כאשר המוצר מפסיד ויוצר קושי תזרימי על העסק.

4- לא צריך להיות מושלמים בכל קבלת החלטה

אם נרצה להיות מושלמים בכל קבלת החלטה שלנו המשמעות שלא נעשה כלום. צריך לקבל את ההחלטה ולהתחיל לפעול. לפעמים אנו מתבלבלים בין עשיה לבין תוצאה. כאשר החלטנו יש לבצע ואת התוצאות נראה בהמשך. אז גם נוכל לתקן את ההחלטה ולהתאימה למציאות.

5- לבדוק את כל האפשרויות שניתן לבחור

הרבה פעמים אנו חושבים כי יש שתי אפשרויות לבחירה. לפעמים על ידי שאילת שאלה פשוטה: אילו אפשריות נוספות קיימות, מתגלות אפשריות נוספות שלא חשבנו עליהן קודם. על ידי זיהוי כל האפשרויות שעומדות לפנינו נוכל לקבל את ההחלטה הטובה עבורנו. לפעמים האופציה הלא מוכרת יכולה לפתוח הזדמנויות חדשות ולהוביל לדרכים אחרות.

 

הכושר לקבל החלטות היא תכונה חשובה לכל בעל עסק, יזם ומנהיג. עסקים מצליחים חושבים ופועלים מהר. אנו בוחרים מתוך מספר חלופות ולא בוחרים בין נכון ללא נכון. בוטחים בעצמנו בעת קבלת ההחלטה וממפים את התוצאה ,כך שתוביל אותנו למטרות שלנו. לא צריך להיות מושלמים בכל קבלת החלטה. צריך לבדוק את כל האפשרויות להחליט ולבצע. אם לא קיבלנו החלטה למעשה בחרנו שלא לפעול.

העולם בוחן אותנו על פי תוצאות. זכרו עדיף לבצע החלטה שגויה מאשר לא לבצע כלל.

 

Check Also

צופה במשקפת

תכנון מס לא רק לעסקים גדולים – איך להתכונן לסוף שנת המס

שימו ♥ שנת המס 2016 עומדת לפני סיומה. בישראל כל שנת מס עומדת בני עצמה …

רביעי עסקי פלוס

רביעי עסקי פלוס

ניהול העסק מצד אחד זה כיף התקדמות צמיחה ופיתוח אישי ומצד שני, זה אתגרים יומיומים …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן